Bizi Takip Edin

Çocuğumun Bilgisayar Oyunlarını Oynamasını Nasıl Azaltı...

Teknoloji çağında olduğumuz bu yıllarda aile bireylerinin en çok çocuklarının aşırı derecede oyun oynamalarından şikayetçi olduklarını çeşitli araştırmalarda veya günlük izlediğimiz TV yayınlarından da görebilmekteyiz. Akıllı telefonların veya tablet gibi cihazlara kolaylıkla oyun yüklenebilmektedir. Bu sebeple her an her yerde bu oyunları oynayabilen çocuklar belli bir zaman sonra psikolojik olarak etkilenmekte ve bu durum aileler için hiç hoş karşılanmayan durum olarak bilinmektedir.

Çocuğunuzu Ödüllendirin

Çocuğunuz günün büyük bir kısmını bilgisayar başında veya çeşitli mobil cihazlarla oyun oynayarak geçirmesi demek sosyal hayatta bir takım başarısızlıklara doğru yol aldığının farkında olmaz. Bunu en iyi anne- baba biliyor olsa da direkt olarak çocuğun elinden bilgisayarı almak veya onu sınırlayarak boş bir halde bırakmak onun size karşı gelmesini sağlayacaktır. Bu durum karşısında yapılması gereken ise bilgisayar başından kalkması için sınırlama getirmek ve bilgisayar haricinde yaptıkları şeyler için onu ödüllendirmeniz gerekmektedir.

Önce Ders Çalışılacak Sınırı

Çocuklarınızın ders çalışmasından veya bilgisayar başında sürekli oyun oynamasından rahatsız oluyorsanız sınırlamayı yaparken bir takım emir kipleri ile yaklaşmalısınız. Mesela önce derslerin bitecek, önce yemek yenilecek gibi çeşitli aktivitelerle ilgilenmesi zorlanmalıdır. Daha sonrasında oyun oynayabilirsin şeklinde yaklaşım sergilenerek çocuğun zamanının büyük bir kısmını bilgisayarda geçirmesi yerine yemek veya ders çalışması gibi aktivitelerle sınırlanmalıdır.

Eğitici Oyunları Seçmesine Yardımcı Olun

Bilgisayar ekranının mutlaka size dönük olması sizin için ve çocuğunuz için büyük bir avantaj olacaktır. Bu konuda önleminizi aldıysanız eğer çocuklarınızın piyasadaki birçok zararlı oyun yerine eğitici oyunlar oynamasını sağlayabilirsiniz. Şiddet içerek oyunlar yerine spor oyunları tercihiniz olabilir. Harici olarak savaş oyunlarının veya çeşitli kumar içerikli oyunların oynanıldığını gördüğünüz zaman mutlaka müdahale etmeli ve çocuğu üzmeden farklı bir oyun oynaması için destek verilmelidir.

  • Paylaş
  • Sayfayı Yazdır