Bizi Takip Edin

Çocuğunuz Okula Başlarken Neler Yapmalısınız?

Çocukların aile bireylerinden ayrıldıkları ilk zaman kesinlikle eğitim veren kurumlara gitmeleri olarak bilinir. Bu daha çok anaokulu gibi görülse de daha önce hiç okul hayatı olmamış çocuklar için de ilk ayrılık sürecidir. Anne-baba ve çocuk arasındaki bu ilk ayrılıklar her iki taraf için stres yaratıyor olsa da bundan en çok etkilenen ise tamamen çocuklardır. Peki, çocuk okula başlarken neler yapılmalıdır?

Bir Kaç Ay Önce Çocuğu Alıştırın

Çocuğunuzun artık büyüdüğünü ve kısa bir zaman sonra okula gideceğini sürekli olarak söylemeli ve onu alıştırmalısınız. Okulda neler yapacağı, kimlerle birlikte olacağı, arkadaşlarının olacağını, eğitim alacağını, oyunlar oynayacağını ve arkadaşları ile birlikte resim çizeceğini, şarkı söyleyeceklerini dile getirerek onu alıştırmalı ve merak etmesini sağlamalısınız.

Çocuğun Kaygısını Azaltın

Okula gidecek olan çocuk genelde strese girer ve kaygılanmaya başlar. Kafasındaki düşünce ise ‘’ orada tek başıma ne yapacağım ‘’ şeklinde olabilmektedir. Ancak okula kayıt öncesinde okul içerisine çocuğunuzla beraber gitmek ve oradaki ortamı göstermek onun alışması için oldukça önemlidir. Bunu birkaç defa tekrarlamanız iyi bir sonuç verecektir.

Eğitim Alacağı Söylenmelidir

Çocuğun okula giderek okuma-yazma öğreneceği, sınıf içerisinde öğretmeni tarafından ders verileceği ve eve de geldiği zaman öğretmeninin verdiği ödevi yapacağı söylenmelidir.

Kendinizi Bu Duruma Alıştırmalısınız

Çocuğunuzdan ilk ayrılma süreci olarak okula ilk başladığı dönemlerde sizde kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Ancak çocuğunuzu alıştırırken kendinizi de bu duruma alıştırmaya özen göstermelisiniz.

  • Paylaş
  • Sayfayı Yazdır