Bizi Takip Edin

Çocuklarda Duruş Bozuklukları Nasıl Engellenir?

İnsanlar doğduktan sonra gelişme süreçlerine gelirler. Genelde insan doğar ve gelişir mantığı ile konuya baktığımız zaman buradaki gelişme özellikle çocuklarda aile bireyleri tarafından iyi bir şekilde gözlemlenmelidir. Eğer gözlemlenmeyen, ihmal edilen omurga sorunları ilerleyen yaşlarda da kalıcı olarak kendini duruş bozukluğu olarak belli edecektir.

Nasıl Anlarsınız?

Aile bireyi olarak çocuklarda duruş bozuklukları nasıl anlaşılır üzerine yaptığımız araştırmalarda çocukların veya herhangi bir yetişkinin yan tarafından bakıldığı zaman sırt kısmında bir kamburluk, bel kısmında da çukurluk söz konusudur. Aynı zamanda önden veya arkadan bakıldığı zaman omurgada eğrilik gözlemlenebilir.

Duruş Bozukluğunun Önlenmesi İçin Yapılması Gerekenler

  • Çağımızın vazgeçilmezleri olan bilgisayar çocuklar için oldukça önemlidir. Bilgisayar ekranının çocuklarınızın göz hizasında bulunmalıdır. Çocuk kafasını kaldırarak ya da boynunu eğerek bilgisayara bakıyor ise bu duruş bozukluğu için önemli bir unsurdur.
  • Çocuğunuz ders çalışmak için kullandığı masa ile sandalyesinin orantılarının yaş grubuna göre olması tercih edilmelidir. Çok yüksek masadan, çok alçak sandalyeden uzak durulmalıdır.
  • Fiziksel gelişim için önemli olan sporlara karşı çocuğunuzu sevdirin. Basketbol, voleybol, yüzme, futbol, paten gibi aktivitelerle fizik gelişimleri için oldukça önemlidir.
  • Çocuğunuz masada ders çalışırken veya bilgisayar oynarken ya da TV izlerken uzun süreli sabit kalmasının önüne geçmek için onu uyarın. Bu uyarıyı genelde 2-3 dakika kadar da olsa dolaşmasını, ayağa kalkmasına yönelik olmalıdır.

Sırt Çantası Ağır Olmamalıdır

Yukarıdaki saydıklarımıza göre daha önemlisi ise tamamen çocukların sırtlarında bulunan çantalarla ilgilidir. Çocuğun ağırlığının %10 ‘u kadar ağır olan çanta sırtına takılmalıdır. Daha fazlası çocuğun omurgasında eğrilmelere meyil verebilir. Aynı zamanda çantadaki ağırlıklar eşit şekilde hizalı olarak konumlandırılmalıdır. Çantayı iki omzu ile taşımayıp tek omzuna asıyor ise uyarılarak her iki omza da değiştirerek kullanmalıdır.

  • Paylaş
  • Sayfayı Yazdır