Bizi Takip Edin

Çocukların Özgüvenini Geliştirmek İçin Neler Yapılabili...

Özgüven eksikliği sorunu çağın en büyük sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gencinden yaşlısına kadar birçok kişide görülen bu rahatsızlık aynı zamanda kadın ya da erkek fark etmeksizin karşımıza çıkabilmektedir. Ancak bu özgüven problemi çocukluk zamanlarında gerekli eğitimler verilerek ortadan kaldırılabilir.

 

Özgüven Eksikliği Belirtileri

  • Özgüven sorunu olan bir kişi üzerine kolay kolay sorumluluk almak istemez.
  • Duygularını, düşüncelerini, fikirlerini ulu orta söylemeye çekinir.
  • Korku, ürkeklik, tedirginlik, suç işlemiş gibi bir yapıyla hareket eder.
  • Karar verme konusunda tereddütleri olan tamamen kararsız kalma
  • Bir işe başlayacağı zaman acabalar ile başlasam mı başlamasam mı kararsızlığı

 

Çocuklarda Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Anne ve babaların çocuklarını sağlıklı bir şekilde yetiştirmek için birçok kategoride mücadele vermektedirler. Gerek psikolojik gerekse eğitim amaçlı çeşitlilik söz konusudur. Bunlardan en önemlileri olarak bilinen ise çocuklarda özgüven eksikliği olarak bilinir. Yaptığımız araştırmalara göre yapılması gerekenler ise;

Yüksek sesle konuşma ve okuma egzersizleri ile sürece başlanılmalıdır. Mesela bir kitabı yüksek sesle okuması gibi düşünülebilir.

Okulda çekimser kalması ilerleyen zamanlarda özgüven problemi ortaya çıkarabileceği için sınıf içerisinde sırasında oturarak, ayağa kalkarak ve sınır öğrencileri önüne çıkarak sunumlar yapmalıdır.

Çocuğun başarılı olması için ona başarabileceği konularla yaklaşılmalı ve başarının sonunda onu ödüllendirin.

Ev içerisinde resim, müzik gibi çeşitli aktiviteler yaptırılmalı ve bunlar belgelenebilir şekilde pano üzerine asılmalıdır. Eve gelen misafirlerin de bu çalışmaları görmesi sağlanmalıdır. Bu sayede yaptığının yanlış olmadığını, başkaları tarafından beğenildiğini ve bunun gerçekten başka insanlar için eğlenceli ya da yararlı şeyler olduklarını görmelidir.

  • Paylaş
  • Sayfayı Yazdır