Bizi Takip Edin

Okul Öncesi Çocuğumu Anaokuluna Nasıl Alıştırabilirim?...

Anaokuluna başlayacak olan bir çocuğun bu anı ailesinden ilk ayrı kalma durumu olarak adlandırılmaktadır. Çocuğundan ilk defa ayrı kalacak olan aile bireyleri için de alışılması zor olan bu konu hakkında yapılması gerekenler ise ilk olarak kendinizi çocuğunuzdan günün belli bir bölümü ayrı kalmaya yönelik olmalıdır. Kedisini alıştıran aile bireyleri okul öncesi çocuğumu anaokuluna nasıl alıştırabilirim şeklinde sorulara da cevap aramaktadırlar.

Her ne kadar çocuk ve aile ebeveynler için zorlu olan bu süreçte çocuk açısından oldukça önemli eğitimlerin verilmesi ebeveynleri rahatlatıyor olsa da çocuk yeni bir şeylerin başlangıcı için tek başına kalma hissiyle bulunduğu ortama ayak uydurmak zorunda kalacaktır.

 

Psikolojik Hazırlık

Anaokuluna başlayacak olan çocuğa dönem dönem artık büyüdüğünü ve okula gitmesi gerektiği söylenmelidir. Çocuk psikolojik olarak bu ayrılığa kendisini hazırlamalıdır.

Yeni Arkadaşları Olacak

Sürekli olarak yeni arkadaşları olacağı söylenmeli ve bu arkadaşları ile beraber oyun oynayacakları ortam içerisinde olacağı bu oyunların yap-boz, masal dinleme, kitap okuma, şarkı söyleme, resim çizme gibi eğlenceli oyunların olduğu söylenmelidir.

Çocuğu Yalnız Bırakacağınızı Söyleyin

Okul öncesi çocuğumu anaokuluna nasıl alıştırabilirim sorularına cevap arayan anne veya babaların çocuklarını anaokuluna gönderecekleri ilk dönemlerde yanında olamayacaklarını söylemeleri gerekir. Genelde bu söylemler öğle veya sabah programına göre ‘’ seni buraya bırakacağız, arkadaşlarınla oyun oynayacaksın kısa bir süre sonra gelip seni alacağım ‘’ şeklinde yumuşak bir dille söylenmelidir.

Önceden Keşif Çok Önemli

Çocuğunuzu anaokuluna direkt olarak bırakmak yerine onunla birkaç defa anaokuluna gidilmeli ve o ortama alışılması sağlanmalıdır.

Okul öncesi çocuğun anaokuluna alışma süreci zamana yayılan bir dönem olarak kabul edilmeli ve özellikle ilk günler çocuğu bırakıp kaçar gibi yaklaşım sergilenmemelidir. Ağlaması durumunda sakinleştirilmeli ve öğretmenine teslim edilerek ben burada bekliyorum gibi cümlelerle sakinleşmesi sağlanmalıdır.

  • Paylaş
  • Sayfayı Yazdır